Vyhledej
Novinky emailem
Pečovatelská služba Města Dvůr Králové > Služby občanům > Sociální služby

Azylový dům je přechodné útočiště pro kohokoliv. I pro 51letou ženu, či mladý pár.

Redakce / 23.11.2016, Dvůr Králové nad Labem, pecovatelskasluzba.kralovedvorsko.cz
Je snadné odsoudit lidi bez domova a zázemí. Je těžší jim podat pomocnou ruku. Vůbec nejtěžší je pro samotné klidenty azylových domů se vymanit z bludného kruhu. Bohužel jsou případy, kdy se lidé v tomto bludném kruhu už narodí. Přečtěte si dva případy z místního azylového domu Žofie, které vám přiblíží, co lidi přivede do Azylového domu a jak si vedou lidé dále po jeho opuštění. Děkujeme Lucii Chaloupkové z Domu Žofie za dodané podklady.

Žena 51 let

Přestože zanedbané a v pubertě nezvládané dítě, dokázala se tato žena vyučit a nastoupit do zaměstnání. Založila rodinu a vychovala tři děti.

Dnes mají všechny svou rodinu, do které ona nepatří. Zamilovala se totiž do „špatného muže“. Postupně tak zpřetrhala všechny vztahy s dětmi a ocitla se v nechtěné izolaci.

Partner necítil potřebu pracovat a tak tato žena táhla na bedrech náklady na domácnost sama. Byla dlouhodobě unavená a strádala i emočně. Běžně se objevovalo i fyzické násilí, hádky a opakované rozchody. Poté, co byli vyhozeni z  bytu pro neplacení nájemného, kdy partner tvrdil, že vždy včas hradil (z jejích peněz), ocitla se vyčerpána až na hranici svých sil u dveří Domu Žofie. 

Zde si po náročném rozchodu odpočinula, pravidelně docházela do zaměstnání a díky úspoře za partnera se jí rychle podařilo našetřit peníze na kauci v novém nájmu. Tato žena se nyní pokouší obnovit vztahy s dětmi a vnoučaty, již ze svého vlastního zázemí.


Žena 20 a muž 26 let

Na dveře Domu Žofie zazvonili ve chvíli, kdy přišli o možnost bydlení na ubytovně, díky plánované rekonstrukci. On vztahy s rodinou zpřetrhané, ona narušené, právě kvůli němu. Jejich láska jim nedovolila žít bez sebe, ale zároveň jim nestačila k zajištění funkčního zázemí. Cestovali spolu po Čechách, často spolu krátce pracovali na dohodu o provedení práce a přebývali na penzionech či ubytovnách.

Ve chvíli, kdy byli donuceni užít služby Domu Žofie, byli oba zaměstnaní a azyl chtěli využít na přechodnou a krátkou dobu, než si zajistí vlastní bydlení. V průběhu pobytu v Domě Žofii přišla zpráva o jejím neplánovaném těhotenství. Přestala pracovat a i přesto, že mají jeden příjem, podařilo se jim najít si nájemní bydlení. Se základním vybavením jim pomohla široká veřejnost, která věnovala lednici, pračku a sporák Domu Žofie, pracovníci pak mohli zprostředkovat využití těchto spotřebičů mladé začínající rodině.

Zdroj: Lucie Chaloupková, Azylový dům Žofie DKnLDalší články Pečovatelská služba Města Dvůr Králové

Související články
V neděli 9. října 2016 slaví své 25. narozeniny královédvorská Diakonie. Zajišťuje služby pro seniory ve Dvoře Králové a 20 okolních obcích.
Noclehárna ve Dvoře Králové opět na zimu zahajuje provoz. Od 1. listopadu zde bezdomovci najdou zázemí na noc.
Zažijte Noc venku - podpořte pomoc lidem bez domova (24. listopadu 2016)
Senior-automobil není taxislužba, nabízí i doprovod a dohled
Celkem 56 lidí přespalo dnes na Hankově náměstí ve Dvoře Králové. Počasí benefiční akci Noc venku vyšlo.
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 3497x
 
Hodnocení článku: