Vyhledej
Pečovatelská služba Města Dvůr Králové > Služby občanům > Sociální služby

Pečovatelská služba připravuje změny v péči o osoby s demencí

… a nabízí podporu pečujícím osobám

Redakce / 17.03.2021, Dvůr Králové nad Labem, pecovatelskasluzba.kralovedvorsko.cz
S nárůstem osob s demencí se potýkáme již několik let a uvědomujeme si, že péče, jak je definována pro pečovatelskou službu, v mnohých případech nepostačuje a je potřeba přistoupit ke změnám. Mnohdy bývá situace náročnější pro rodinné pečující osoby, které potřebují často větší podporu než samotný člověk stižený demencí.

V současné době evidujeme 17 % osob s demencí mezi našimi klienty

Chceme se zaměřit na zlepšení kvality života osob s demencí, rozšířit spolupráci s dalšími odborníky a více podporovat pečující osoby. Za tímto účelem jsme rozšířili tým pracovníků pečovatelské služby o dalšího sociálního pracovníka, který se bude věnovat převážně problematice péče o osoby s demencí a podpoře pečujících osob. Chystáme rovněž vzdělávání v této oblasti pro pečující osoby. Pochopení toho, co se s člověkem děje, když se objeví demence, na co se má rodina připravit, co se bude dít dál, je základem dobré péče. Je také nezbytné, aby pečující osoba v péči o svého blízkého nebyla sama. Onemocnění je natolik náročné, že zvládat jej pouze vlastními silami, může být pro pečujícího sebezničující. Proto je tak nezbytná podpora zvenčí a úzká spolupráce. V tuto chvíli chystáme dotazníky, abychom zmapovali situaci na Královédvorsku a podporu zacílili dle zjištěných požadavků v našem regionu. 

V případě, že máte doma blízkou osobu s demencí a potřebovali byste pomoci či poradit, neváhejte se na nás obrátit. 

Pečovatelská služba Města Dvůr Králové nad Labem poskytovala v roce 2020 péči 226 osobám (převážně seniorům) ze Dvora Králové nad Labem a spádových obcích. 

Péče je zajišťována denně od 6 do 22 hodin klienty navštěvují pečovatelé dle vyhodnocených potřeb a dohody až několikrát denně tak, aby mohli, pokud chtějí a jejich stav jim to umožňuje, zůstat v domácím prostředí i v době, kdy už jsou převážně odkázáni na pomoc druhé osoby. Péče obsahuje poradenství, péči o domácnost, o vlastní osobu (hygienu, podávání stravy), dovoz obědů, nákupy, pochůzky, praní prádla, dovozy služebními vozidly k lékařům, na úřady atd.

Kontakty na klíčové pracovníky v pečovatelské službě:

-      Vedoucí pečovatelské služby Mgr. Martin Večeřa: metodik@psdvurkralove.cz, 731 637 970

-      Sociální pracovnice: Mgr. Pavla Konrádová: konradova@psdvurkralove.cz, 734 769 413

-      Sociální pracovnice pro péči o osoby s demencí: Bc. Petra Levitnerová, DiS.: socialni@psdvurkralove.cz, 773 767 089

Mgr. Marcela Hauke

ředitelka Pečovatelské služby Města Dvůr Králové nad Labem

www.psdvurkralove.cz

 

Další články Pečovatelská služba Města Dvůr Králové

Související články
Domy s pečovatelskou službou ve Dvoře Králové nad Labem
Vaše komentáře

Přečteno 927x
 
Kontakt


Pečovatelská služba města Dvůr Králové

Elišky Krásnohorské 2962
544 01  Dvůr Králové nad Labem
Tel.: 604 212 697, 499 329 251
E-mail: hauke@psdvurkralove.cz

Odloučená pracoviště:
Sadová 2755, DKnL
Dům Žofie, Bezručova 1006, DKnL
Kalendář akcí