Vyhledej
Novinky emailem
Pečovatelská služba Města Dvůr Králové > Služby občanům > Sociální služby

Senior-automobil není taxislužba, nabízí i doprovod a dohled

Služba pro seniory či postižené, když nejsou rodinní příslušníci k dispozici

Redakce / 15.11.2016, Královédvorsko, pecovatelskasluzba.kralovedvorsko.cz
Pečovatelská služba ve Dvoře Králové nad Labem nabízí již třetím rokem lidem nad 65 let či se zdravotním postižením službu, která zejména v zimě umožňuje jejich bezpečný pohyb po městě. Jedná se většinou o cesty k lékaři, kdy však oproti taxi službě řidička senior-automobilu plní i roli doprovodu, případně dohledu.

K lékaři bezpečně i v zimě

Tuto službu vyhledávají nejvíce senioři v zimním období, kdy hrozí náledí a zejména starší občané mají strach vyjít ven kvůli možnému zranění. Kromě cest k lékaři si potřebují klienti většinou nakoupit, vyřídit osobní věci na úřadech nebo zajít ke kadeřnici.

Službu je nutné objednat nejpozději den předem. Na místo určení je nejen přistaveno vyvýšené osobní auto pečovatelské služby (Renault Kangoo), ale dle domluvy může řidička klienta také vyzvednout a pomoc při cestě z bytu či dále až k lékaři. Výjimečná není ani domluva s lékařem, aby řidičce zavolal ve chvíli, kdy jeho pacient již bude připraven na zpáteční cestu. „Eliminují se tak prostoje, které si účtujeme jako čekací dobu, a to po 15 minutách” vysvětluje tento postup ředitelka Pečovatelské služby ve Dvoře Králové nad Labem Marcela Hauke. 

SENIOR-AUTOMOBIL

Cena: 

doprava: 13 Kč/km

čekání: 115 Kč / hod. , od 1.1.2017: 130 Kč/hod

Kontakty/objednávky: 

tel. 732 320 575, 

e-mail: seniorautomobil@seznam.cz

Provozní doba: 

Pracovní dny: 6:00-14:30 hod.

Služba pro město i spádové obce

Tato služba není dotována krajem, ani obcemi, a tomu odpovídá i cena, která je přijatelná po městě. V případě výjezdu do spádových obcí se však prodraží tak, že většina zájemců si cestu rozmyslí a nakonec najdou jiný způsob dopravy. „Jedná se o službu pro seniory, kteří se potřebují dostat k lékaři v době, kdy členové rodiny nejsou k dispozici. Bohužel do ceny této služby musíme promítnout veškeré náklady s jejím provozem související. Řešením bývá domluva více lidí na jeden závoz. Cena za kilometr je vázaná na vozidlo, ne osobu,” hledá řešení pro lidi z regionu Marcela Hauke. 

Doprovod v rámci pečovatelských služeb

Tuto službu je však možné využívat za výhodnějších podmínek v rámci balíku pečovatelských služeb. „Lidem, kteří mají potvrzenou sníženou soběstačnost a potřebují pomoc i s dalšími úkony než jenom doprovodem, nabízíme smlouvu o poskytování a využívání našich služeb. Vychází se tak vstříc lidem, kteří již sice nejsou samostatní, ovšem s využitím těchto služeb mohou a jsou schopni zůstat ve svém domácím prostředí,” vysvětluje další možnosti bezpečné cesty k lékaři Marcela Hauke. Doprovod k lékaři je tak logicky jedna z možných využívaných služeb, ovšem účtována sazbou 120 Kč/hod. nehledě na najeté kilometry. Naopak nelze přes tuto smlouvu využít doprovod například k cestě za svými kamarády na kafe, jak je tomu u senior-automobilu.

Sanita přímo od lékaře

Dalším řešením, které se vlastně má nabízet jako první, je sanita, kterou pro svého pacienta objedná příslušný doktor. Tuto alternativu by měl zvážit každý doktor v případě, kdy jeho pacient není schopen se sám bez pomoci dostavit na objednaný úkon. Zároveň by si o ni měl říct pacient, který ví, že nemá jinou možnost, jak se k lékaři v objednaný termín dostat. 

Kateřina Sekyrková

Další články Pečovatelská služba Města Dvůr Králové

Související články
V neděli 9. října 2016 slaví své 25. narozeniny královédvorská Diakonie. Zajišťuje služby pro seniory ve Dvoře Králové a 20 okolních obcích.
Noclehárna ve Dvoře Králové opět na zimu zahajuje provoz. Od 1. listopadu zde bezdomovci najdou zázemí na noc.
Zažijte Noc venku - podpořte pomoc lidem bez domova (24. listopadu 2016)
Azylový dům je přechodné útočiště pro kohokoliv. I pro 51letou ženu, či mladý pár.
Klub důchodců v Sadové má nově svoji pobočku ve Strži
Související odkazy
Pečovatelská služba Dvůr Králové n. L.
 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4031x
 
Hodnocení článku:
Kontakt


Pečovatelská služba města Dvůr Králové

Elišky Krásnohorské 2962
544 01  Dvůr Králové nad Labem
Tel.: 604 212 697, 499 329 251
E-mail: hauke@psdvurkralove.cz

Odloučená pracoviště:
Sadová 2755, DKnL
Dům Žofie, Bezručova 1006, DKnL
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Kalendář akcí